СВЯТЫНИ

Икона святителя исповедника Агафангела (Преображенского) митрополита Ярославского и Ростовского с частицей мощей святого.

Расположена в правом приделе свт — исп Агафангела (Преображенского) Митрополита Ярославского и Ростовского

Тропарь, глас 2

По вся дни умервщляем был еси Бога ради, / святителю и исповедниче Христов Агафангеле, / во время безбожных гонений лютых / попечение о Церкви Русской от Патриарха Тихона прияв, / коварные козни слуг диавола разорил еси / и корабль церковный мудре управил еси / силою возлюбившего тя Господа, // Его же моли даровати нам мир и велию милость.

ин тропарь, глас 4                                                                                              Столпе непоколебимый веры Православныя, / святителю Агафангеле богомудре, / узы темничныя, тесноты и скорби претерпевый, / от искушений тяжких паству охранил еси, / мир церковный соблюл еси. // И ныне защити Церковь Русскую от нападений вражиих.

ин тропарь, глас 4
Земли Ярославския небесный покровителю, / Церкве Русския красото и славо, / святителю Агафангеле богомудре, / Православныя веры учителю, / святых ея догматов хранителю, / о пастве российстей усердный попечителю. / Предстани в помощь нам, празднующим святую память твою, / моли милостивано Бога // Церковь Христову в мире соблюсти и спасти души наша.

ин тропарь, глас 2
От младенческих лет Богом избранный, / на служение Святей Церкви призван был еси, / овцы словесныя стада Христова добре упасл еси, / за веру Православную гонение претерпел еси. / Исповедниче святителю Агафангеле, / моли о нас Бога, до конца в вере истинней пребывати, // пастырю наш добрый.